Je vzduchotechnika v paneláku výhodná?
Je jasné, že každý z nás se chce ve svém domově cítit co nejlépe. To zahrnuje i tepelný komfort – nemělo by nám zde být příliš vedro, ale ani zima. Teplota by měla být zkrátka taková, jaká je nám příjemná, tedy něco málo pod 20 stupňů Celsia. Toho je však za normálních okolností poměrně nesnadné dosáhnout, zvláště v paneláku. Vnitřní podmínky jsou v tomto případě totiž značně závislé na těch vnějších. Jistě, máme zde ústřední topení, díky kterému je uvnitř příjemně teplo i za nejtužších mrazů, ale co v létě?
Je pravdou, že coby tvorové původem z horkých afrických savan snášíme horké počasí lépe než to mrazivé, avšak to ani zdaleka neznamená, že se ve třicetistupňových vedrech cítíme dobře. Pro lidi se slabým srdcem to může být dokonce nebezpečné. Zde se situaci pokoušíme řešit buď otevřením oken a vytvořením průvanu, případně jejich zakrytím v době, kdy se do nich opírá Slunce. Tato opatření jsou však bohužel ve většině případů nedostatečná. I to je důvod, proč se stále více rozmáhá vzduchotechnika v paneláku. Jedná se především o klimatizaci, která zajišťuje, že v místnosti bude stálá teplota bez ohledu na to, jak je venku. To je příjemné především v létě. Navíc většina z nich má zabudovanou i čističku vzduchu, která jej zbaví všudypřítomných částeček prachu, což je další plus.
Zdá se tedy, že jsme našli ideální řešení. Je tomu ale skutečně tak? I zde je totiž několik problémů, se kterými je nutné počítat. V první řadě je to fakt, že klimatizace je poměrně energeticky náročná. Musíme tedy počítat se značným zvýšením účtu za elektřinu, což při současném růstu cen není vůbec ideální. Dále je to fakt, že přechody mezi dvěma takto rozdílnými teplotami, kdy uvnitř nastavíme například patnáct stupňů a venku je pětatřicet, nejsou pro naše tělo ideální. Důsledkem může snadno být například angína. Proto je dobré zvážit, zda se nevyplatí léto přežít pomocí osvědčených metod. Jsou totiž přijatelnější pro naše zdraví i peněženku.