Autožárovky se vyplatí mít v rezervě

Je sice pravdou, že od října má vyjít nová vyhláška o povinné výbavě a již nebude nutností mít v rezervě základní sadu žárovek. Kdo chce ale bezpečně a dobře jezdit, tak stejně bude zodpovědně přistupovat i k osvícení svého automobilu a rezervní autožárovka bude mít stále svoje místo v kastlíku. U automobilů rozlišujeme podle typu vozidla halogenové, xenonové a LED osvětlení. Nemůžeme si jen tak říci, já už nechci halogenové, tak si tam namontuji xenonové. To nelze. Pokud budeme chtít změnit typ žárovky, tak musíme se obrátit na specialisty a jedinou možností bude výměna celého reflektoru a to i s elektronikou, což je poměrně dost nákladné. Takže pak si musíme kupovat i příslušné označení, které máme dané právě typem automobilu.
auto podsvícení

Chci tu nejlepší

V autech se žárovky mezi sebou podstatně liší a hodně rozhodující je světelný tok a životnost. Světelný tok závisí nejen na výkonu, ale také na konstrukci. Prozatím se nejvíce používají dva typy žárovek.

Halogenové – pokud se bude jednat o tento druh žárovky, tak vyšší světelný tok bude také znamenat menší trvanlivost. Sice to bude v řádu stovek hodin, ale je třeba s tím počítat. Samozřejmě pak ještě bude rozhodující kvalitní zpracování, což u předních výrobců zaručuje podstatně vyšší kvalitu. Například potkávací světlomety s žárovkou H7 svítí obvykle lépe, než v případě H4, ovšem rozdíl mezi nimi je podstatně rozdílný v životnosti. Můžeme se zde setkat s různým označením jako je H1, H3, H4, H7, H8, H11, HB3, HB4.
reflektor halogenové světlo

Xenonové zde rozhodně není na místě používat označení žárovka, jelikož výbojky nemají vlákno, zato jsou daleko produktivnější, než halogenové. Jejich světelný tok je zhruba dvakrát tak silnější a samozřejmě mají i delší výdržnost. V přepočtu některé vydrží až 5x delší dobu, než halogenové, což je v přepočtu na řády tisíce hodin. Nalezneme je pod označením D1S/D1R, D2S/D2R, D3S/D3R, D4S/D4R, D5S. Písmena určují typ světlometu.

Čočkový světlomet – je označovaný písmenem S a jeho svícení je daleko efektivnější, než u následujícího.

Klasický reflektorový světlomet – je označován písmenem R.