Dřevěná pergola je ta nejlepší – Jaké dřevo zvolit?


Chcete, aby vaší zahradě už nikdy nic nechybělo? Pak si na ni určitě pořiďte i dokonalou pergolu. Jaký zvolit materiál a jaké se hodí dřevo pro její stavbu?

Dřevěná pergola je ta nejlepší – Jaké dřevo zvolit?

Přemýšlíte nad tím, jak ještě oživit svou zahradu? Chcete si na zahradě užívat pěkné a klidné chvíle s rodinou, chcete v létě odpočívat v klidu a ve stínu nebo pořádat zahradní akce a grilovat? Pak se neobjedete bez pergoly. Důvodů, proč si pergolu na zahradu pořídit je hned několik, pokud už se rozhodnete pergolu mít, měli byste zvážit i to, z jakého materiálu bude. Dřevo patří k těm nejlepším materiálům. Které se hodí nejvíce?

velká zahradní pergola

Proč mít na zahradě vlastně pergolu?

Pergola nutně nemusí zabrat příliš mnoho místa, stačí volné místo na zahradě dobře zvolit a přeměřit. Čím větší pergola bude, tím více lidí si pod ni samozřejmě posedá, ale to neznamená, že i malá pergola nemůže splnit svůj účel. Pergola vás v případě, že je zastřešená bude chránit před nepříznivým počasím a deštěm, uchrání vás ale i před přímým sluníčkem a zajistí vám dostatek stínu. Hodí se pro posezení a můžete pod ní i grilovat, což v létě jistě každý ocení. Dobrá pergola také zajišťuje soukromí a uchrání vás před zraky sousedů či kolemjdoucích.

Volit můžete mezi řadou materiálů, ke stavbě pergol se využívá nejen tolik oblíbené dřevo, i když právě to vede. Využít můžete i kombinaci několika materiálů. Pergolu si pak můžete postavit zcela sami nebo si najmout firmu, která dodá samotný materiál a pergolu postaví na vámi určené místo velmi rychle.

pergola bez zastřešení

Jaké dřevo vybrat?

Zahradní pergola může sloužit pro více účelů, určitě má kromě praktických funkcí i funkci estetickou, z toho důvodu se často volí otevřené pergoly bez zastřešení. Na tyto jednodušší zahradní pergoly je dobré využít dubové dřevo. Pozor na to, pokud si dřevo sháníte sami, mělo by být dobře vysušené a nemělo by být mokré. Pro pergolu se vším všudy, tedy i se zastřešením se pak snažte využívat spíše dřevo z borovic nebo smrku.

Pergola dotvoří krásně vzhled každé zahrady a zcela jistě ji oživí.