Úspora elektřiny v domácnostech při provozu LED žárovek

Udělejme si takový kratičký výpočet úspory elektrické energie a návratnosti pořizovací ceny LED žárovek: LED žárovky. Někteří je dobře znají a běžně používají. Ale stále jsou mezi námi tací, zejména starší generace, co s pořízením LED žárovek otálí a stále v jejich domácnostech dožívají klasické žárovky. Pravda, na trhu edisonovu žárovku již neseženete (v roce 2012 se přestaly prodávat i poslední modely 40W), ale někteří podnikatelé si nechali klasickou žárovku patentovat jako topné tělísko. Ta se dá totiž dobře využít např. v teráriích. Klasickou „edisonovku“ tedy zakoupíte s varovným textem, že nejde o osvětlovací techniku, nýbrž o topné tělísko.
žárovka jako nápad

Nyní ale k úspoře elektrické energie:

Provedli jsme průzkum ceny a provozu LED žárovek. LED Žárovku, jejíž tvar a závit patice byste téměř nerozeznali od klasické „mléčné“ bílé žárovky, která se v době socialismu běžně v domácnostech na svícení používala, jsme zakoupili v lednu 2018 za 112 Kč. Jedná se o žárovku, jejíž příkon vyžaduje pouhých 12 W elektrické energie, přitom svítivost zdroje odpovídá hodnotě osvitu klasickou stowattovou žárovkou.
visící žárovky

Uvažujme průměrnou cenu elektrické energie 3,50 Kč za 1 kWh. Za hodinu provozu LED žárovky spotřebujete 0,012 kWh. Jestliže budeme brát v potaz průměrné denní svícení touto žárovkou po dobu jedné hodiny, za měsíc spotřebujete celkem 0,36 kWh. V přepočtu na peníze je to 1,26 Kč.

U klasické žárovky je situace diametrálně odlišná: Za hodinu provozu spotřebuje 0,1 kWh a za měsíc při hodinovém osvitu přibližně 3 kWh. V přepočtu na peníze je to 10,50 Kč.
staré žárovky

Na závěr výpočtu uveďme, že jestliže budete svítit pouhou hodinu denně LED žárovkou, ušetříte ve srovnání s klasickou žárovkou měsíčně 9,24 Kč a při takovém provozu se Vám investice do LED žárovky z této úspory navrátí přesně za 1 rok. (Při delším denním svícení se Vám pochopitelně LED žárovka zaplatí mnohem dříve.) Vzhledem k životnosti 25 000 hodin u LED žárovek, vám budou sloužit ještě mnoho let a po tu dobu již budete jen spořit energii. Mimochodem, pokud byste svítili takovou žárovkou celých 24 hodin denně, což prakticky nikdy nenastane, vydrží Vám při takovém extrémním provozu 3 roky! Při běžné zátěži v zimním období, kdy se v domácnostech svítí jedním světlem zhruba 8 hodin denně, Vám LED žárovka vydrží zhruba 8 a půl roku.

4/5 - (1 vote)