Ty proklaté vysoké podpatky

Společným jmenovatelem je sex. Ať se to někomu líbí, nebo ne, muži i ženy kvůli rozkoši podnikají ledacos a vzhled tělesné schránky je jedním z podstatných faktorů, jak se k ní přiblížit. Chceme se líbit. Nejen sami sobě, ale i druhým. Být středem pozornosti, bodem zájmu, být milováni a hýčkáni. Jsou to přirozené touhy každé lidské bytosti, záleží pouze na tom, jak se k těmto tužbám postavíme, zda čelem, nebo zády.
boty na přezutí

Symetrie tvarů v přírodě

Napadlo vás někdy, proč jsou dlouhé ženské nohy objektem zájmu většiny mužů? Psychologové si nad tím lámou hlavu již dlouhá desetiletí, vše totiž souvisí se symetrií tělesných proporcí. Každý z nás má v sobě zakódován jakýsi ideál harmonického vzezření a lze jej pozorovat nejen při pohledu na lidské tělo, ale i v přírodě při pozorování rostlin a živočichů. Je v nás zakotvena přirozená touha sledovat vzrostlé smrky, jak se ohýbají ve větru, a statné duby, jejichž korunu vnímáme jako cosi majestátného a dokonalého. Naopak v nás narůstá přirozený odpor k pavoukům, vosám, kudlankám, parybám a dalším jedovatým nebo nevzhledným tvorům.
nohy v lodičkách

Délka nohou

A právě symetrie lidské postavy a obličeje je jedním z podstatných „drobností“, jimiž vnímáme svět kolem sebe jako harmonický celek. Přiznejte sami sobě, že v každém z vás se probouzí přirozený pud alespoň se přiblížit k člověku na první pohled pohlednému. Jsou to právě vzájemné poměry jednotlivých složek obličeje a postavy, tedy např. vzdálenost očí od okraje lebky a vzdálenost mezi nimi, vzdálenost nosu od rtů a očí, zakřivení brady, lícní kosti, pěšinka vlasového porostu atd.
lodičky číňanky

Významný vliv má tedy i délka nohou, paží a prstů vůči tělesnému korpusu. Symetrie zde hraje velmi významnou roli a právě vyšší podpatky jí k tomu výrazně dopomáhají. Dalším podstatným vlivem je i zakřivení nártu vůči kotníku, je-li totiž svírán pravým úhlem vůči lýtku, nemá takový efekt, jako v okamžiku tupého úhlu, vytvořeného obuví na podpatku.