Těhotenství krok za krokem. Co vás čeká u gynekologa?

Ať už jste miminko plánovali nebo to prostě přišlo nečekaně, čeká vás čtyřicet týdnů příprav na roli maminky. Možná to pro vás je úplně nová zkušenost a možná už maminkou jste. Pojďme si ale říct, co vás čeká.

pozitivní_těhotenský_test

První trimestr jako tajemství

Pokud je to jen trochu možné, první tři měsíce se snažte držet tu radostnou novinu pod pokličkou. Vajíčko ještě nemusí být dobře uhnízděné nebo může být těhotenství mimo dělohu a bylo by dost nepříjemné všem příbuzným a známým takovou smutnou zprávu říkat. S největší pravděpodobností ale budete vy i vaše miminko v pořádku. První návštěvu na gynekologii si naplánujte šest až osm týdnů po poslední menstruaci. Dřív ultrazvuk těhotenství nepotvrdí. Při každé návštěvě vás čeká vážení, měření tlaku a kontrola moči – to vše zpravidla u sestřičky. U lékaře potom klasické prohmatání a do dvacátého týdne vnitřní ultrazvuk, přes bříško se bude na miminko dívat až potom. Na konci prvního trimestru vás čeká screening, který se skládá z odběru krve, podrobného ultrazvuku a dalšího odběru krve. Test je zcela dobrovolný. Na základě těchto výsledků se určí pravděpodobnost vývojových vad.

Druhý trimestr plný zařizování

Obdržíte těhotenskou průkazku, kterou mějte u sebe po celé těhotenství. Taky se dozvíte výsledky testu. Ve většině případů vyjdou dobře, to znamená negativně – tedy pravděpodobnost vývojové vady je větší než 1:1000. Ovšem pokud by výsledek vyšel pozitivně například pravděpodobnost 1:400, pozve si vás lékař genetik do své ordinace a bude zjišťovat genetické predispozice. Pravděpodobně vám doporučí odběr plodové vody a záleží na vás, jak se rozhodnete. Číslo, které vyšlo je pouze pravděpodobnost, mějte to na paměti. Ani lékaři sami vám nedokážou říct víc. Odběr plodové vody už není tak rizikový jako dřív, není se čeho bát. Každý měsíc budete chodit na kontroly a uvidíte své miminko na ultrazvuku. Další velký ultrazvuk bude ve dvacátém týdnu, dozvíte se hmotnost, velikost a možná i pohlaví děťátka. A začnete cítit pohyby. Zpravidla byste měli několikrát denně cítit, že se miminko hýbe, kdyby se vám cokoliv nezdálo, poraďte se s lékařem. A konečně můžete začít chystat postýlku, kojenecké oblečení https://www.kojeneckeobleceni.cz/a další potřebné věci pro miminko.

Třetí trimestr je čekání

Čeká vás poslední velký ultrazvuk mezi třicátým a třicátým druhým týdnem těhotenství.

obrázek_z_ultrazvuku

Opět se zkontroluje váha, délka, velikost hlavičky, nožiček,… Kolem třicátého pátého týdne se ještě provádí stěr z pochvy kvůli streptokokovi a čtyři týdny před plánovaným porodem vás čeká každý týden monitor srdíčka dítěte. Po termínu se kontroly ještě zintenzivní a než se nadějete, miminko je na světě.