Super tipy, jak na výběr nejlepší žárovky

Žárovky mají spoustu báječných vlastností, které potřebujeme všichni. Výběr je důležitý, protože je při správné volbě nebudete muset měnit dlouhou dobu. Řídit byste se přitom neměli jen cenou. Existují čtyři základní varianty, ze kterých vybírat. Žárovky mohou být:

  • klasické (60 W),
  • halogenová (42 W),
  • úsporná (12 W),
  • LED matná (9,5 W) a čirá (6 W).

hromada žárovek

Správná objímka a zajímavý tvar

Každý lustr, lampa i zářivka potřebují různé objímky. Mají různé velikosti a zakončení. Na to se musíte dívat v první řadě, protože jinak tam produkt nebude sedět a i v případě, že bude ekonomicky výhodná, nebude vám k ničemu. Zároveň se na trhu můžete těšit z nepřeberného množství tvarů. Zde je výběr pouze na vás a na tom, jaký design v domově chcete.

svítící žárovka

Vytvořte příjemnou atmosféru

Intenzita a barva světla může snadno vytvořit určitou náladu. V případě LED žárovek se svítivost udává v lumenech (Lm). Myslete na to, že čím více lumenů má, tím je světlo jasnější. V případě 60 wattové zářivky tak potřebujete LEDku o 700 lumenech.

 

Barevnost se udává v Kelvinech (K) a také ji najdete na obalu. Čím je hodnota nižší, tím je teplota vyšší, tedy teplejší. Pro pracovní prostory jsou vhodnější chladnější barvy o hodnotách kolem 6500K. Pro domácí prostory jsou naopak vhodnější teplé barvy. Ideální je zvolit teplou bílou pod 3300K.

venkovní osvětlení

Důležité parametry

Existuje i řada dalších kritérií, na které je dobré se podívat. Zařadit mezi ně můžeme energetickou úspornost, životnost, startovací dobu (za jak dlouho se rozsvítí do plného světla), možnost stmívání a likvidace. Některé se totiž dají po dosloužení odnést do speciálních boxů, kdežto jiné můžete vyhodit do komunálního odpadu a neohrozíte tím přírodu.

 

Jak vidíte, je mnoho podstatných aspektů, na které se dívat. Základní ale je, že se musíte cítit dobře. Doma trávíme většinu volného času, proto se tam musíte cítit co nejlépe. Zaměřte se na kritéria, která jsou pro vás nejdůležitější a nakupte podle toho.


5/5 - (1 vote)