Nový trend zvaný Carsharing

Potřeba využívat automobil je v dnešní době naprosto pochopitelná. Pro některé je auto dokonce nezbytnou záležitostí. Koupě a provoz vozidla ale může být pořádnou finanční zátěží. Možná i proto byl stvořen tzv. Carsharing, tedy sdílení aut.

Jak to tedy funguje?

 
Carsharing představuje velice nápomocnou službu zejména ve větších městech. Ve takových městech bývají velkých problémem hlavně nedostatek parkovacích míst. V České republice se jedná zejména o Prahu a Brno. Projekt sdílení aut se rozvíjí ale i v Hradci Králové, Liberci, Olomouci, Ostravě, Pardubicích nebo Plzni. V Česku existuje již několik společností, které tuto službu umožňují. U většiny z nich stačí, když si auto zarezervujete online nebo přes mobilní aplikaci. Auto si pak vyzvednete na adrese, kde zrovna parkuje a můžete vyrazit na cesty. Platíte pouze to, co projedete. Auta mají v sobě zabudovaná GPS zařízení, takže společnosti půjčující auta pak velice snadno poznají, kolik kilometrů jste ujeli. Od toho se pak odvíjí částka, kterou zaplatíte. Půjčovné se však v různých půjčovnách liší.

auta k vypůjčení

Carsharingové společnosti

 
V současnosti je na trhu několik takových společností. Nejznámější z nich je nejspíše firma CAR4WAY, která funguje od roku 2013. U této společnosti najdete zhruba 240 aut různých značek.
Další známou platformou je SmileCar, která spolupracuje s LEO Expressem. Tato firma přináší na trh tzv. peer-to-peer carsharing, což je sdílení aut mezi lidmi navzájem. Tímto způsobem spojuje lidi, kteří mají auto, ale nevyužívají ho a lidi, kteří auto nemají, ale potřebují.
Nesmíme opomenout také společnost HoppyGo, která má i svou vlastní aplikaci.

auto a peníze

Sdílení aut v zahraničí

 
V zahraničí je velmi populární firma Cambio. Ta propojuje půjčovny aut, veřejnou dopravu a půjčovny a úložiště jízdních kol. Své ústředí má Cambio CarSharing v německých Brémách.
Dále najdeme na zahraničním trhu společnosti DriveNow, Flinkster, car2Go či Zipcar.
Nezapomeňte, že carsharing můžete pomáhat rozvíjet i vy. Stačí zaregistrovat své auto, aby si ho někdo mohl půjčit. Vyberte si společnost, u které chcete své auto takto propůjčovat ostatním řidičům a rozvíjejte tento světový fenomén i u nás.

5/5 - (1 vote)