Mystery shopper: nakupujte a vydělávejte

Víte, jak funguje česká obchodní inspekce? Přijdou do provozovny, tváří se jako zákazníci, nechají se obsloužit, a teprve pak vytáhnou průkazy a začnou hodnotit. Vy můžete dělat to samé, a ani nemusíte být „čoika“. Jako placený nakupující bude vaším úkolem přijít do obchodu, nakoupit zboží za předem určenou částku, a poté vyplnit na internetu dotazník, ve kterém zhodnotíte vaši zkušenost. Sehnali jste, co jste chtěli? Bylo v obchodě čisto, světlo a sucho? Byla obsluha příjemná a ochotná pomoci, nebo se na vás naopak jen kysele mračila? Dostali jste účet, či se vás alespoň zeptali, zda si jej přejete? To jsou všechno data a informace, která firmy potřebují pro zkvalitnění svých služeb.
nakupování a kreditní karty.jpg
Kdo se oním tajemným nakupujícím může stát? V podstatě kdokoli, komu už bylo osmnáct a má přístup na internet. Tedy studenti, rodiče s malými dětmi, důchodci nebo i zdravotně postižení. Obvykle to probíhá tak, že vám firma pošle vouchery na nákup v dané prodejně, spolu s informací dokdy má vaše návštěva proběhnout a s odkazem na dotazník, který máte podle vašich zkušeností s danou provozovnou vyplnit. Díky tomu, že každá poukázka má unikátní kód, může si společnost snadno pohlídat, jestli jste svůj úkol splnili, a jelikož vouchery se při nákupu používají běžně, nebudete nápadní. Navíc často obdržíte i instrukce, na co se v průběhu celého nakupování zaměřit.
košík u lednice.jpg
Obchody s módou si hodně zakládají na prezentaci a také na profesionalitě svého personálu, takže možná dostanete za úkol požádat někoho na prodejně o pomoc. Supermarkety budou chtít znát váš názor na čistotu, rozsah zboží a jestli je snadné se v jejich uličkách vyznat. Celkově je to zábava, při které si připadáte trochu jako tajný agent na speciální misi, a ještě za to dostáváte zaplaceno. Můžete pracovat tak málo nebo hodně kolik jen chcete, jen si musíte dát pozor, aby vás v prodejnách nezačali poznávat.