Druhy a použití dřevěných přepravních palet

Zejména velké firmy, které něco vyrábějí a následně přepravují vysokozdvižnými vozíky, potřebují ke své činnosti dřevěné palety. Ušetří spoustu místa a zboží se na nich ukládá do výškových regálů. Bez nich se zkrátka neobejdou. Jsou výborným plochým pevným podkladem a jsou vhodné pro rychlejší manipulaci se zbožím.
stohování palet

Na trhu máme různé druhy a hodí se nejen k přepravě, ale i na výrobu nábytku. Poslouží vám jako skvělý přírodní materiál, když potřebujete postel, stolek, sedačku nebo křeslo do obýváku. Fantazii a kreativitě se meze nekladou. Je to levný způsob, jak přijít k originálním kouskům. Pokud paletysprávně ošetříte a naimpregnujete vhodným nátěrem, dají se využít i při výrobě zahradního nábytku. Ovšem musíte použít pouze nové a nepoškozené kusy. Jejich pořízení není finančně náročné a jsou dostupné.

  1. Nejpoužívanějším typem výměnných přepravních palet jsou tzv. euro palety. Jsou hodně rozšířené hlavně v Evropě. Mají rozměry 120 x 80 cm, což je podstatné pro maximální využití prostoru přepravních prostředků. Odpovídají železničním předpisům Mezinárodní železniční unie. Euro palety musí být označeny logem výrobce, značkou EUR a mohou je vyrábět pouze certifikovaní výrobci. Mají plochu 0,96m², váhu 20 – 24 kg dle vlhkosti dřeva a nosnost až 1500 kg. Podle předpisů musí být spojeny 78 speciálními hřebíky.

euro palety

  1. Dalším typem jsou tzv. standardní palety, které mají na rozdíl od euro palet různou výšku, nosnost i konstrukci. Rozměry mají shodné.Na trhu najdeme i nestandardní neboli atypické. Název atypické palety se vžil pro ty, které mají různé rozměry, zatížení a konstrukci. Vyrábí se podle přání zákazníků.

Dřevěné palety jsou vyráběné podle jednotných norem a musí projít procesem, při kterém se tepelně ošetří při teplotě 50ºC po dobu 30 min. Zvýší se tím jejich trvanlivost a odstraní případné zárodky škůdců, které by napáchaly plno škody.